Kaplıcanın Faydaları

Termal Su Nedir?

Termal su yer altından gelen ve bol mineral içeren doğal sulara verilen isimdir. Özellikle birçok iyileştirici etkisi olması sebebiyle de sağlık sektöründe cilt hastalıkları tedavisinde düzenli olarak kullanılmaktadır. Tamamen saf bir su olma özelliğini taşıyan termal sular, içerisinde sıfır bakteri barındırmaktadır. Termal su ülkemizde kaplıcalarda vatandaşlar tarafından sıklıkla kulanılmaktadır.

Termal Suyun Faydaları Nelerdir?

Kaplıcalarda kullanılan suların kesinlikle doğal termal su olması gerekmektedir. Aksi halde bir kaplıcadan söz etmemiz mümkün değildir. Ülkemizde her yıl 10 milyona yakın kişi kaplıcalara gitmekte ve şifa aramaktadır. Uzmanlar ise sağlıklı/sağlıksız ayrımı olmadan herkesin düzenli olarak kaplıcaya gitmelerini önermektedir. Kaplıcaların insan vücudu için sayısız faydası mevcuttur.

Termal Suyun Cilde ve Cilt Hastalıklarına Faydaları Nelerdir?

Cilde en iyi gelen şeylerden bir tanesi sudur. Termal su ise içerdiği mineraller açısından cilde hayat verici niteliktedir. Günümüz dünyasında özellikle şehirde yaşayan insanlar için cilt hastalıkları daha sık görülen bir problemdir. Zira şehir hayatında her gün hava kirliliğine maruz kalmamızdan ötürü cildimizde kirler ve çeşitli toksinler birikmektedir.  Bu kir ve toksinler cildimizde iltihaplanma ve sivilce gibi çeşitli problemlere neden olmaktadır. Bu gibi etmenler cildin deforme olmasına neden olmakta ve klasik musluk suları cildimize gerekli bakımı sağlayamamaktadır. Bu sebepten ötürü cildimize termal su uygulamamız daha doğru olacaktır.

Doğal kaynak suları yani termal su, içerisinde yüksek minerallerden ötürü cildimizin sağlığını korumakta ve oldukça pozitif bir etki yapmaktadır. Ayrıca termal su bu etkisiyle cilt hastalıkları konusunda da önemli bir tedavi aracıdır. Sedef hastalığı gibi mantar kaynaklı hastlalıkları, termal su yardımıyla engellemek ve tedavi etmek mümkündür. Yine bir hastalık olarak tabir edemesek de saç derimiz için çeşitli sıkıntılara sebep olan kepek için de termal suları önemli bir tedavi kaynağıdır.

Sadece sedef hastalığı için çalışan termal tesisler de mevcuttur. Özellikle balıklı kaplıca tesislerinde bu hastalığa karşı önemli başarılar sağlanmıştır. Tamamen doğal bir tedavi yöntemi olan kaplıca tedavisi ülkemizde sedef hastalığına sahip kişilerin umudu olmuştur. Kaplıcalardaki balıklar sedef hastalığının sebep olduğu hastalıklı ve ölü deri parçalarını yiyerek hastalığın ciddi miktarda tedavisini sağlamaktadır.

Kaplıcaların Romatizmaya Faydaları

Romatizma genellikle 50 yaşlarından sonra görülmeye başlar.  Romatizmada eklemler şişer ve kişinin hareket ederken ağrı yaşamasına neden olur. Termal sular, kan dolaşımını hızlandırdığından eklemlerde rahatlamayı sağlamaktadır. Bu sebeple doktorlar da romatizma hastalarına kaplıca tedavisini sıklıkla önermektedir.

Kalp ve Damar Hastalıkları Tedavisinde Termal Suların Etkisi

Termal sularının mucizevi etkilerinden bir tanesi de tansiyonu düşürücü bir etkisi olmasıdır.  Özellikle damar sertliği sebebiyle tansiyon yükselmesi yaşayan kişilerde kaplıca tedavisi oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Termal sular kan dolaşımını hızlandırır ve damarları genişleterek damar sertliği gibi problemlerin önüne geçer.  Karbondioksitli sıcak suların tansiyon düşürücü etkisi bulunmaktadır. Tuzlu ve iyotlu sular,  derideki iltihapları kurutur ve ağrı dindiren bir özelliğe de sahiptir.

 

Kaplıca Tedavisi Ne Zaman Yapılmalıdır

Kaplıca tedavisinin her ne kadar özel bir zamanı olmasa da , genel olarak sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde bu tedavinin yapıldığı görülmektedir. Yine de kişinin rahatsızlığına göre mevsim belirlendiğini söylersek yanılmış olmayız. Özellikle romatizma hastaları için böyle bir durum söz konusudur. Romatizma hastlarında ağrılar daha çok kış aylarında nüksettiğinden tedavileri yaz aylarında yapılmaktadır.

Kaplıcaların Psikolojik Etkisi

Kaplıca tedavisi psikoloji için de oldukça olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Termal sular kasların gevşemesini ve vücudun rahatlamasını sağlayacak önemli etkilere sahiptir. Kaplıcalarda geçirilen vakit insanın rahatlamasını ve stresten uzaklaşmasını sağlar. Yine yapılan çalışmalar sonucundan kaplıcaların stresi azalttığı da bilimsel bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle düzenli olarak kaplıcaya gidenlerin stresinin gitmeyenlere nazaran daha düşük olduğu ispatlanmıştır.